BLOG /Gimnazjum im. Idei Olimpijskiej w Sokołowie

RSS

I etap programu za nami :-)

22.02.2015

Skończył się pierwszy tydzień ferii i, co za tym idzie, zakończył się I etap programu "Na własne konto". Nie ukrywam, że ze sporą dozą niepewności oczekiwałam naszych zajęć. Powodów tego było kilka: czy uczniowie dopiszą, czy zajęcia ich zainteresują, czy nasze wyjazdy (firma i bank) odbędą się zgodnie z planem itp. Okazało się, że obawy te były bezzasadne, a efekty naszej wspólnej pracy spełniły oczekiwania nas wszystkich. Jeszcze raz dziękuję kierownictwu przedsiębiorstwa "Segla" oraz dyrektorowi Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie o/Koło za wyczerpujące informacje na temat prowadzonych działalności i zasad panujących na rynku finansowym. Pragnę podziękować również pani Kasi Lorbieckiej - studentce ekonomii, asystującej nam przez cały tydzień realizacji programu. Teraz przed nami chwila odpoczynku i zebranie sił na II etap :-)

Zobacz więcej

Dzień V: Reklamujemy swój biznes

20.02.2015

Na początku zajęć podsumowaliśmy i uporządkowaliśmy zdobyte wczoraj w banku informacje, a następnie wcieliliśmy się w przykładową rodzinę i sporządziliśmy symulację miesięcznych dochodów oraz wydatków. Oj, nie było łatwo zaplanować rodzinny budżet, ale na przyszłość z pewnością będzie znacznie prościej dzięki otrzymanym od organizatora programu "Planerom finansowym". Kolejnym z dzisiejszych zadań, z jakim przyszło nam się zmierzyć, było przygotowanie i zaprezentowanie argumentów "za" tym, by przekonać inwestora do finansowego wsparcia naszej firmy.  Żeby nie było zbyt łatwo, przedsiębiorstwa miały - delikatnie mówiąc :-) - nietypowe rodzaje działalności, a mianowicie: mieliśmy firmę produkującą meble z części starych aut, produkcję betonowych koszul oraz wynajem ludzi na imprezy. Okazuje się jednak, że dla uczestników naszego projektu nie ma rzeczy niemożliwych i nawet z takim zadaniem są w stanie poradzić sobie wyśmienicie! Fragmenty przygotowanych prac nie oddają tego, co działo się podczas prezentacji, ale udało nam się uwiecznić plakaty na fotkach.

Zobacz więcej

Z wizytą w banku

19.02.2015

Dziś w ramach realizacji programu odwiedziliśmy kolski oddział Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie. Zostaliśmy bardzo sympatycznie przyjęci, wiele dowiedzieliśmy się o pracy w banku, a żadne z naszych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. A było ich naprawdę wiele... :-)  Wiemy już na przykład, jak najefektywniej oszczędzać, jakie są dostępne formy finansowania działalności gospodarczych oraz jaką drogę dalszej edukacji obrać, aby móc pracować w banku. Ponadto Pan Dyrektor oddziału oprowadził nas po całej instytucji, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć np. bankomat "od kuchni". Z tego miejsca pragniemy zlozyc serdeczne podziekowania za otrzymane upominki oraz slodki poczestunek, a w szczegolnosci dziekujemy za ogrom przekazanej wiedzy, ktora z pewnoscia wykorzystamy w przyszlosci

Zobacz więcej

Dzień III: wizyta w przedsiębiorstwie

18.02.2015

Dziś wyruszyliśmy z wizytą do przedsiębiorstwa. Odwiedziliśmy firmę "Segla" w Osieku Małym, która zajmuje się przetwórstwem szkła. Dowiedzieliśmy się, jakie były początki powstawania firmy, w jaki sposób na przestrzeni kilku lat ją rozwijano oraz jak prosperuje ona na rynku w dniu dzisiejszym. Pod okiem specjalistów zwiedziliśmy całe przedsiębiorstwo i poznaliśmy zależności w procesie produkcyjnym. Zostaliśmy przyjęci bardzo mile i profesjonalnie, za co gorąco dziękujemy. Serdeczne podziękowania składamy również za otrzymane gadżety, słodkie upominki i pamiątkowe prezenty :-) Dzięki zdobytej dziś wiedzy i usłyszanym ciekawostkom, wizyta w przedsiębiorstwie "Segla" z pewnością pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo...

Zobacz więcej

Najważniejszy bank w naszym kraju

17.02.2015

Narodowy Bank Polski - dziś poznaliśmy jego funkcje i zadania. Wiemy już, jaką rolę instytucja ta pełni w sferze ekonomicznej kraju i co jej działanie oznacza dla nas - obywateli. Oczywiście zdobywaniu nowej wiedzy - jak podczas wszystkich ćwiczeń - towarzyszyła świetna zabawa :-)

Zobacz więcej

Fabryka książek

17.02.2015

To było nie lada wyzwanie! Jaką strategię przyjąć? Jak zarządzać pracownikami? Jak rozdzielić przydział obowiązków? Tego nauczyliśmy się na dzisiejszych zajęciach. Dowiedzieliśmy się również, jak ważne są umiejętności, pomysłowość i doświadczenie dla sukcesu w prowadzonej firmie. Nauka z pewnością nie pójdzie w las i w przyszłości praktycznie wykorzystamy zdobytą wiedzę :-)

Zobacz więcej

Drugi dzień zajęć za nami

17.02.2015

Dziś - bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia - rozpoczęliśmy pracę na zajęciach od analizy lokalnego rynku pracy. Wyszukaliśmy oferty i wiemy już, na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie na rynku pracy na dzień dzisiejszy. Ale kto wie, co będzie za dwa czy trzy lata? My jednak jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności :-)

Zobacz więcej

Nasze mocne strony :-)

16.02.2015

Dzięki ćwiczeniom na dzisiejszych zajęciach uświadomiliśmy sobie, jakie są nasze mocne strony, a nawet dowiedzieliśmy się, do czego mamy predyspozycje. Znacznie nam to ułatwi planowanie naszej przyszłości zawodowej. Teraz, gdy już znamy cechy osoby przedsiębiorczej oraz swoje zalety, ich świadomość ułatwi nam realizowanie postawionych celów.

Zobacz więcej

Rozpoczęliśmy zajęcia!

16.02.2015

Wreszcie nadeszły ferie i czas na realizację programu "Na własne konto" w naszej szkole. Na rozgrzewkę rozwiązaliśmy test, który weryfikował naszą dotychczasową wiedzę na temat przedsiębiorczości. Z takim samym zmierzymy się w ostatnim dniu zajęć, by sprawdzić, ile nauczycliśmy się przez ten tydzień. Mnóstwo frajdy, ale też ciekawych informacji dostarczyła nam gra w "Rynek jabłek" - dzięki tej zabawie zrozumieliśmy, czym jest popyt, podaż oraz co kształtuje wysokość cen na rynku. O tym, jak przyjemnie pracuje się w grupie, świadczą nasze uśmiechy na twarzach :-)

Zobacz więcej

Za tydzień ruszamy z projektem!

06.02.2015

Już za tydzień zaczynamy ferie. Wtedy też rozpocznie się nasza przygoda z programem "Na własne konto". Jako, że będzie to nasze pierwsze spotkanie z "przedsiębiorczością" w wydaniu praktycznym, jesteśmy pełni oczekiwania na to, z czym spotkamy się na zajeciach. Już nie możemy się doczekać!                                                       Prowadząca zajęcia: Magdalena Nadolna

Zobacz więcej