BLOG /Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nowogrodzie

Nasz trzecia wyprawa: kierunek oszczędzanie !;)

06-02-2014

Dzisiaj wstałam nieco wcześniej bo nie mogłam  spać, gdyż zastanawiałam się czy iść na te zajęcia czy nie .  Bo po wczorajszych zajęciach byłam bardzo zniechęcona . Ale po dłuższym  zastanowieniu zdecydowałam, że jednak  pójdę. Uszykowałam się  i  pojechałam do szkoły. W klasie czekali już na mnie moi koledzy i koleżanki. Zajęłam miejsce  przy ławce gdzie już czekały na mnie moje koleżanki. Poczekaliśmy jeszcze parę minut aż wszyscy przyjdą. W tym czasie wypiliśmy gorącą herbatę. Gdy na miejsce zjawili się już wszyscy to zaczęliśmy rozwiązywać zadania.

 

Pierwsza zabawa polegała na układaniu budżetu domowego. Poszczególne grupy zmniejszały i zwiększały budżet. Mieliśmy ułożyć zarobki i straty jakie nasi rodzice muszą ponosić za nasze zachcianki . Okazało się, że nasze wydatki  są bardzo wysokie, że tylko niewielka ilość pieniędzy zostaje nam na jakieś dodatkowe wydatki. Wszystkie grupy postanowiły  pozostałe pieniądze wpłacić na lokatę oprocentowaną . Przy tym zyskać dużą ilość pieniędzy .Jedni postanowili zaoszczędzić na wakacje a inni na jakiś inny szczytny cel. Dzięki temu zadaniu zobaczyliśmy, że nie łatwo być dorosłym, gdyż dorośli mają dużo obowiązków na głowie.

 

Po wykonanym  zadaniu  każda z grup obliczała za ile lat będziemy milionerami. Po krótkich obliczeniach doszliśmy do wniosku, że za 55 lat przy naszych wydatkach i zarobkach zostaniemy milionerami .Bardzo zasmuciła nas wiadomość, że tak długo będziemy musieli na to czekać . Ale mimo to będziemy się starać by to osiągnąć.

Następnym zadaniem było obliczanie lokaty oprocentowanej . Każda z grup miała obliczyć inną . Po zadaniu zrobiliśmy sobie krótką przerwą na jedzenie i picie. Po przerwie udaliśmy się do autobusu, który zawiózł nas do Banku SBR w Łomży.

Gdy byliśmy na miejscu udaliśmy się do jednej z placówek Banku Spółdzielczego. Na miejscu oczekiwał na nas Pan dyrektor, który wprowadził nas w ,, swój świat ‘’. Na sam początek opowiedział nam o tym jak możemy odróżnić banknoty fałszywe od prawdziwych. Pokazał nam również nowe dolary i euro oraz maszynkę do sprawdzania prawdziwości banknotów. Przeliczaliśmy również ilość 100złotówek. Następnie opowiedział nam o kredytach i jakie mogą być konsekwencje nie spłacania ich. Dowiedzieliśmy się również, wielu ciekawostek ze świata bankowości. Po bardzo ekscytujących opowieściach dyrektora przeszliśmy do zadawania pytań. Ja i moja przyjaciółka Paola byłyśmy najbardziej aktywne podczas zadawania pytań .Zostałyśmy rzeczniczkami  prasowymi naszej grupy. Wiele z nich były bardzo kłopotliwe do odpowiedzi. Nasi koledzy z tyłu ciągle zastanawiali się co kryje się za brązowymi gadającymi drzwiami. Śmiali się, że Bank zamknął tam ,, jakąś panią ’’. Po zadaniu pytania o zawartość pomieszczenia za brązowymi drzwiami okazało się, że jest to bankomat. Wszyscy zaczęli się śmiać. Na koniec naszego spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Ja i Paola odważyłyśmy się nawet na zdjęcie w miejscu pracy.

Myślę, że ten dzień był bardzo pouczający a za razem bardzo ciekawy i interesujący. Jednak nie żałuję, że poszłam dzisiaj na zajęcia.

 « Poprzedni post

Następny post »