BLOG /Gimnazjum im. Tony`ego Halika w Radzikach Dużych

RSS

Pomysł na biznes

24.02.2017

Nasze dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy od szukania pomysłów na biznes. Po podziale na grupy opracowaliśmy wylosowane przez nas oryginalne pomysły na rozkręcenie firmy. Zaskoczeniem było dla nas, że może istnieć biżuteria z cementu lub torebka z klocków lego! Swoimi argumentami musieliśmy przekonać panią Anię, że nasz pomysł ma perspektywy rozwoju.

Zobacz więcej

Wreszcie się zaczęło!

17.02.2017

Drugi etap projektu przyszedł równie szybko, jak poprzedni się zakończył. Pierwsze spotkanie po feriach rozpoczęliśmy, jak to już u nas bywało, słodkimi pączkami i ciastem, które przywiozła nam pani Kasia. Po zjedzeniu przeszliśmy do ćwiczeń. Pierwszym zadaniem było odpowiadanie na pytania typu „co by było, gdyby...”. Każdy z nas odpowiedział na jedno z nich. Następnie ulepszaliśmy właściwości wybranych towarów i jakość usług. Zostaliśmy podzieleni na grupy,a każdej z nich został przydzielony przedmiot do ulepszenia. Po zakończeniu naszej pracy jej wyniki prezentowaliśmy na forum.

Zobacz więcej

Wszytsko co dobre szybko się kończy...

03.02.2017

Kto by pomyślał, że I etap projektu tak szybko się skończy. Niestety, czas szybko leci, a 3 luty okazał się najsmutniejszym dniem w ciągu pierwszego tygodnia naszych ferii. Tego dnia musieliśmy na 10 dni pożegnać się z naszą wspaniałą Panią Anną Romanowską, która pomagała nam zrozumieć podstawowe pojęcia z ekonomii. Dziękujemy jej za czas, który nam poświęciła i oczywiście za pyszne ciasta, które nam piekła, aby umilić nam ten czas! Oj jesteśmy bardzo ciekawi jak to teraz będzie na lekcjach matematyki. Oczywiście nie możemy zapomnieć o Pani Katarzynie Pankowskiej, która również była z nami przez ten tydzień i bardzo jej za to dziękujemy oraz życzymy dalszych sukcesów na studiach! Ostatniego dnia również nie zabrakło niespodzianek. Pan Jaworski (tata jednej z uczennic, która bierze udział w projekcie) podarował nam orzeźwiające, pełne witamin soki. Bardzo się ucieszylismy z prezentu. Jako uczestnicy projektu "Na własne konto" bardzo dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na II etap!!! Do zobaczenia.

Zobacz więcej

Oszczędzanie to klucz do sukcesu

03.02.2017

Później przeszliśmy do innej sali, aby po raz ostatni obejrzeć krótkie filmiki. Tym razem dowiedzieliśmy się co nie co o oszczędzaniu, lokatach oraz stopie procentowej. Następnie rozmawialiśmy o rodzajach umów, oraz na czym one polegają. Każda z grup musiała obliczyć przychód, jaki otrzyma pi objęciu podatków na umowie o dzieło. Wszyscy zrobiliśmy to szybko i poprawnie, mogliśmy więc przejść do następnego zadania. Tu znowu czekała nas praca w grupach. Otrzymaliśmy kartki z opisami sposobów oszczędzania i musieliśmy na ich podstawie wypisać wszystkie za i przeciw danej metody. Ustaliliśmy, że najbardziej opłacalnym sposobem są lokaty, zaś najmniej okazał się rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR).

Zobacz więcej

Rodzina na plus

03.02.2017

Nasze kolejne zadanie było związane z oszczędzaniem. Każda z grup tworzących w tym zadaniu rodzinę otrzymała kartkę z dochodami i wydatkami na styczeń. Po podliczeniu wszystkiego każda z grup załamywała ręce, z powodu wielkiego deficytu. Musieliśmy zaproponować jakie działania można podjąć, aby wyjść na plus. Padało wiele propozycji, między innymi podjęcie dodatkowej pracy przez członków rodziny, zastępowanie droższych wydatków tańszymi opcjami oraz całkowita rezygnacja z niektórych pozycji na liście. Było z tym dużo pracy, ale ostatecznie każdej rodzinie udało się osiągnąć nadwyżkę. Ponad to postanowiliśmy ulokować oszczędności na lokatach. Uważamy, że zadanie to bardzo nam się przyda w dalszym życiu.

Zobacz więcej

Krzyżówkowkowe szaleństwo

03.02.2017

Pierwszym zadaniem, jakie wykonaliśmy dzisiejszego dnia było dokończenie naszych krzyżówek. Każda z grup nanosiła ostatnie poprawki i przenosiła hasła na papier. Po skończeniu grupy wymieniły się że sobą arkuszami i zaczęliśmy je rozwiązywać. Nad pewnymi odpowiedziami trzeba było dłużej pomyśleć, inne nasuwały się wręcz same. Ostatecznie wszystkie krzyżówki zostały rozwiązane, a następnie przekazane do twórców w celu sprawdzenia odpowiedzi. Okazało się, że wszyscy bardzo dobrze znamy pojęcia związane z bankiem. Udało nam się również zaprezentować przygotowane wczoraj plakaty związane z funkcjami Narodowego Banku Polskiego.

Zobacz więcej

Krzyżówki

02.02.2017

Do ostatniego zadania należało wykonanie krzyżówek, których hasło ma mieć pięć liter. Czy będzie to trudne? Wszystkie grupy pracują... Co tu wymyślić? Już jutro prezentacja i reszta informacji o pracy z krzyżówką.

Zobacz więcej

I znów plakaty...

02.02.2017

Niestety znowu grupy. Kolejnym zajęciem było wykonanie prac na temat Narodowego Banku Polskiego. Najważnieszy spośród banków czyli bank nad bankami nie sprawił nam trudności w mgnieniu oka wszystkie plakaty zostały skończone.

Zobacz więcej

Kto pierwszy ten lepszy!

02.02.2017

Rozsypanka? Na czas? Jak to? Kolejny raz podzieleni na grupy i do pracy. Wszystkim wydawało się to proste, ale jednak się przeliczyliśmy.. Konta internetowe, osobiste, lokaty, czeki i inne.. Kto to wszystko poukłada?

Zobacz więcej

Kolejna niespodzianka tego samego dnia?

02.02.2017

Drugim gościem, który złożył nam wizytę był wójt naszej gminy pan Dariusz Górski wraz z panią Mileną Przybyłą. Przeprowadzili oni z nami rozmowę na temat projektu oraz pytali o to jak oceniamy zajęcia. Nie obyło się bez prezentów. Wójt podarował wszystkim drobny upominek.

Zobacz więcej

Najważniejszy jest klient!

02.02.2017

Czyli scenki bankowe. Znów podzieleni na grupy uczniowie musieli podołać najtrudniejszemu zadaniu tego dnia. Wcielenie się w kobietę, która właśnie otrzymała pracę, nastolatkę czy też emerytkę to dopiero wyzwanie. Do zadania każdej z grup należało przygotowanie scen, które mają na co dzień mają miejsce w bankach. Przydały się do tego informacje, które zdobyliśmy podczas wizyty w banku poprzedniego dnia.

Zobacz więcej

« Poprzednie 1 2 Następne  »